Orechové buchty

Na orechové buchty potrebujeme:
600 g polohrubej múky, 3 dl mlieka, 3 žĺtky, 1 vaj­ce, 50 g práškového cukru, 120 g roztopeného masla alebo rastlinného tuku, kôra z pol citróna, trocha soli.

Kvások: 0,75 dl mlieka, 20 g práškového cukru, 30 g droždia, 40 g polo­hrubej múky.

Orechová plnka: 1,5 dl mlieka, 140 g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 250 g zomle­tých orechov, 30 g piškótovej strúhanky, 50 g hro­zienok.

Postup prípravy na orechové buchty:
Z mlieka, cukru, droždia a múky pripravíme kvások, ktorý necháme nakysnúť. Do preosiatej múky pridáme nakysnutý kvások, v mlieku rozmiešané žĺtky a vajce, pridáme cukor, vlažné maslo alebo tuk, postrúhanú citrónovú kôru a trocha soli. Všetko spolu zamiesime, dobre vypracujeme a necháme na teplom miesto nakysnúť. Potom na doske posypanej múkou vyvaľkáme, pokrájame na obdĺžniky, natrieme orechovou plnkou a stočíme do tvaru buchtičky. Plech dobre vymastíme, orechové buchty naň poukladáme, boky potrieme roztopeným tukom, aby sa nezlepili, necháme na plechu podkysnúť a vo vyhriatej rúre upečieme. Buchty pečieme pri teplote 200°C asi 20 minút. Upečené orechové buchty vyklopí­me a vychladnuté posypeme práškovým cukrom.

Orechová plnka: Mlieko s práškovým a vanilkovým cukrom dáme zovrieť, prisypeme orechy, strúhanku, hrozienka a premiešame.

Pozri si aj recepty na: tvarohové buchty, makové buchty, ovocné buchty, lekvárové buchty.