Hľadaj recept

Kysnuté tvarohové koláče

Potrebujeme:

280 g polohrubej múky, 80 g masla, 50 g práškového cukru, na hrot noža soli, 1,2 dl mlieka, 2 žĺtky, 2 vajcia, kôra z polovice citróna, 15 g droždia.

Plnka: 30 g masla, 50 g práškového cukru, 2 žĺtky, 1 vajce, 250 g tvarohu, 3 lyžice kyslej smotany, kôra z polovice citróna, 40 g hrozienok.

 

Postup:

Z trochy mlieka, cukru a droždia pripravíme kvások, ktorý necháme nakysnúť. Múku, cukor, žĺtky a 1 vajce zmiešame, pridáme vykysnutý kvások, roztopené maslo, soľ, postrúhanú citrónovú kôru a vypracujeme cesto, ktoré necháme vy­kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu. Dve tretiny cesta dáme na vymastený plech, pomúčenou rukou ho roztiahneme až do rohov a potrieme tvarohovou plnkou. Zo zvyšného cesta urobíme mriežky, ktoré rovnomerne rozložíme na plnku a necháme ešte hodinu kysnúť. Potom povrch potrieme vajcom a v mierne teplej rúre upečieme do ružova.

 

Plnka: Maslo vymiešame s cukrom, so žĺtkami, s vajcom, pretretým tva­rohom a kyslou smotanou, ochutíme postrúhanou citrónovou kôrou a nakoniec primiešame hrozienka.